Hibrit Çalışma Nedir?

Başlıklar

HİBRİT ÇALIŞMA HAKKINDA HERŞEY

Hibrit Çalışma Nedir?

Yarı evi yarı ofisten çalışma sistemi Hibrit çalışma sistemi olarak adlandırılır. Hibrit çalışma sistemi özellikle Pandemi sürecinde pek çok ofis ve şirketler tarafından uygulanmaya başladı. Ofis ya da şirket çalışanları mesailerinin belirli bir zamanını evde çalışarak geçirirken kalan mesai saatlerini ise ofiste çalışarak geçirir. Pandemi sürecinde kalabalığın azaltılması ve sosyal mesafe kurallarına uyularak belirlenen kurallara uyulması amacıyla düzenlenen bu sisteme Hibrit çalışma adı verilir. İş veren ofis de çalışan sayısına göre hangi çalışanların evden hangi çalışanın ofisten çalışacağına dair plan oluşturur. Böylelikle belirlenen saat ve zaman diliminde bazı çalışanlar evden çalışmalarını sürdürürken kalan çalışanlar da ofiste çalışmaya devam eder. Bu durum ofis ortamının güvenliği açısından büyük önem taşır.

Ofis ve şirket sahipleri tarafından son zamanların en çok uygulanan sistemleri arasında yerini alan Hibrit çalışma sistemi çalışanların sağlığı açısından güven kazandırıyor. Böylelikle ofis çalışanları için güven teşkil ediyor. Pandemi sürecinde virüsün bir hayli artış göstermesiyle bulaşma hızını azaltmak amacıyla uygulanan bu sistem doğrultusunda belirlenen kurallara uyum sağlamak daha kolay oluyor. Ofis çalışanlarının sağlığını korumak için ofisin her yerine dezenfektan konulması, sosyal mesafe işaretlerinin belirtilmesi ve masaların sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yerleştirilmesi ofis çalışanlarının güven duygusunu arttırarak teşvik etmektedir. Pandemi sürecinde hastalığa yakalanmamak için her ne kadar dikkat etsek de bazı kalabalık ortamlar büyük endişe yaratıyor. Bu endişenin ardından ofis de alınan önlem ve tedbirler çalışanların güvenliği açısından büyük öneme sahip olarak güven sağlanır.

Hibrit Çalışma Prensibi

Son zamanlar da Hibrit çalışma sisteminin yaygın olarak kullanılmasının ardından çalışanlar Hibrit çalışma nedir? Sorusunun yanıtını aramaya başladı. Pandemi sürecinde sosyal mesafeyi korumak adı altında uygulanan bu sistem ofis güvenliği açısından büyük önem taşır. Ofis çalışanlarının yarı evden, yarı ofisten çalışması olarak bilinen bu sistem sayesinde ofis kalabalığının azaltılması amaçlanır. Özellikle yoğun vardiya sistemiyle çalışan ofis ve şirketler tarafından sık sık uygulanan Hibrit çalışma prensibi çalışanların sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Hibrit çalışma nedir? Sorusunun en iyi yanıtları arasında mesai saatlerini evde ve ofis de çalışma durumuna karşı bölen bir sistem olarak verilebilmektedir. Bu çalışma sistemi sayesinde kalabalık olan ofislerin yarı yarıya indirerek daha güvenilir bir ortam sunma fırsatı sunar.

Hibrit Çalışma Sistemi Avantajları Nelerdir?

Hibrit çalışma nedir? Sorusunun yanıtını verdiğimize göre avantajlarından bahsetmek isteriz. Hibrit çalışma modeli sayesinde kalabalık, yorucu ve stresli çalışma ortamının Pandemi sürecinde güvenilirliği arttırmak amacıyla uygulanan bir sistemdir. Ofis yetkilileri çalışanların sağlığını korumaya çalışırken aynı zamanda da düzenli ve dengeli çalışma sistemini oturmayı amaçlamaktadır.

Hibrit çalışma sisteminin çalışanlar için avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hibrit çalışma sistemi sayesinde çalışanların yarı ofis yarı ev çalışma sistemine geçiş yaparak güvenilir ortam oluşturulur.
  • Hibrit çalışma sisteminin çalışanlar açısından en büyük avantajı ofisten bağımsız olarak çalıştıkları süre zarfında kendi çalışma alanlarını belirleyerek güven içerisinde çalışırlar.
  • Çalışanlar iş hayatı ve özel hayatları arasında ki dengeyi sağlar.
  • Ofis dışında çalıştıkları günler ofis ile ev arasında geçen yol zamanını değerlendirme fırsatını bulabilir.

Hibrit çalışma sisteminin şirket ve ofislere sağladığı avantajlar ise;

  • Ofis kullanım sürelerini en aza indiren işletmeler sabit giderleri de azaltarak avantaj sağlar.
  • Ofis kullanım süreleri azaltılması ile farklı pek çok giderlerin azaltılarak tasarruf sağlar.
  • Ofis kullanımının az olması sebebiyle enerji tüketiminden de tasarruf sağlanır.
  • Çalışanların yemek ve ulaşım harcamalarından da tasarruf sağlanır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir