Hibrit Nedir? Hibrit sözlük anlamı ve Hibrite Dair Herşey

Başlıklar

Hibrit Nedir? Hibritin Kelime Anlamı Nedir ?

Hibrit, kelime anlamı olarak melez anlamına gelir. Farklı düşünce, farklı tasarım, farklı teknolojilerin bir arada kullanılması için tabir edilir. Özellikle günümüzdeki hibrit teknolojiye bakıldığı zaman bu en çokta hibrit otomobillerde kullanılıyor. Hem benzinli hem de elektrikli otomobilleri mutlaka duymuşsunuzdur. Eğer duymadıysanız sizin için hemen kısa dipnot geçelim. Hibrit otomobillerde iki tip motor olur. Bir motor benzinli bir diğeri ise elektrikle çalışır. Örneğin bir tuşa basma metodu ile arabanızı benzinden elektriğe, diğer tuşa bastığınızda ise elektrikten benzine geçirirsiniz. Eski otomobiliniz varsa bu duruma LPG / benzin değişiminden aşinasınızdır. LPG’den benzine geçiş için LPG beyninden gelen bir kart ile değişiklik yapabiliyor ve dilediğimizde benzinde dilediğimiz zaman LPG’de kullanabiliyorduk. Aynı düşünce ile oluşturulduğunu bilmeniz çok önemli.

Hibrit Araç Nasıl Çalışır?

Hibrit araç nasıl çalışır sorusunun tek bir cevabı yok. Çünkü tek bir teknoloji yok. Örneğin Toyota hız ve performans için, KIA ise yakıt sarfiyatını azaltmak için uğraşıyor. Bu sebeple iki motorun da çalışma prensibi aynı gibi görünse de prensipte çok daha fazla farklılık var. Apple, bu konuda gizli çalışıyor, Tesla’nın bu konuda bir üretimi olup olmadığını bilmiyoruz. Ama örneğin Toyota hibrit araçlarının çalışma prensibi, yüksek hızda benzine, daha düşük hızlarda elektriğe bağlıdır. Örneğin 100 KM/s altındaki hızlarda elektrikle ve 100 KM/s hızdan yukarı çıkmaya başladığınızda ise benzine geçiş yapar. KIA’nın bazı modellerinde manuel geçiş söz konusudur. Aslında çok detaylı bir teknoloji olmasına rağmen Türkiye’de pek sıcak bakılmayan bir konu. Türkiye’de hala benzinli otomobiller seviliyor. Elektrikli ve hibrit araçlara ise pek sıcak bakılmıyor. Ama bu değişmek üzere.

Hibrit Kullanım Alanları Nelerdir?

Hibrit kullanım alanlarını anlamak için internette daha fazla araştırma yaptık. Toplam 3 saat harcadık ancak hibrit otomobiller en fazla kullanım alanına sahip. Hibrit otomobiller geleceğimizi inşa edecek gibi görünüyor olsa da bu teknolojiyi geliştirenler tam tersini söylüyor. Hibrit otomobiller evet bugün ekonomik yakıtı ile gerçekten faydalı bir otomobil türü. Ancak elektrikli araba tek başına çok daha avantajlı konuma giriyor. Gelecekte de bu durum değişmeyecek ve hibrit araçlar yerine sadece elektrikli arabaları göreceğiz. Otomobilin 100 yıllık gelişimini düşündüğümüz zaman aslında çok yavaş ilerleyen bir teknoloji bütünlüğünü görebiliriz. Aslında bugüne kadar çoktan uçan araba teknolojisine geçmemiz gerekiyordu. Artık uçaklarımız var, marsa araçlar yolluyor, aya seyahat etmeye neredeyse başlıyoruz.

Bu devasa teknolojileri geliştirdik ama hala uçan arabalarımız yok. Bu neden? Cevabı çok basit, benzin tüketilmesi gereken bir şey.

Hibrit Araçlar Neden Var?

Hibrit araçların var olma sebebi aslında bir tane. Yeni bir üretim modeline geçiş yapabilmek. Aslında tek bir sistem yok. İki farklı motor var ve biri elektrik biri benzin ile çalışıyor. Biz sistem olarak bir diğerinden bir diğerine geçiş yapıyoruz. Tam olarak ise melez diye bu sebeple hibrit adı verildi. Hibrit araçların var olma sebeplerinden büyük ikinci sebep ise yakıt sarfiyatıdır. Benzin evet tüketilmesi gereken bir şey ama dünyada artık daha ne kadar petrol çıkabileceği bilinmiyor. Bundan 50 yıl önce 500 yıl kadar yetecek petrolümüz olduğu düşünülüyordu ama 50 yıl sonra yarın mı bitecek, 10 yıl sonra mı yoksa bir 50 yılımız daha var mı tam olarak bilinmiyor. Siz de bugünden yerinizi almak isterseniz bugün en doğru zaman olabilir. Sayfamızdaki diğer elektrikli araçlar ve hibrit araçlar makalelerini okumak isterseniz ana sayfadan seçim yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir