Hibrit Eğitim Nedir ? Eğitim Modeli Ve Avantajları Nelerdir ?

Hibrit kelimesi dilimizde TDK araştırmalarına dayanarak melez çağrışımı yapmaktadır. Gelişen teknoloji ve çağın ihtiyaçlarını karşılamak için günümüzde karma olarak kullanılan bir tabirdir. Hibrit farklı çalışan mekanizmaların yani iki güç kaynağından bizim için işe yarayan kısmını almak mantığı ile kullanılmaktadır. Yani çözüm üretmek için vazgeçmek değil faydalı yönlerini alıp yeni modelleme yapmak anlamına gelir.

Hibrit Eğitim bu mantıkla düşünülmüştür. Günümüzde korana virüs tedbirleri ile sokağa çıkma yasakları ya da sosyal mesafe kuralları hayatımıza girmiştir. YÖK bu konuda hibrit eğitim yapılabileceğini duyurmuş ve üniversiteler dahil olmak üzere çoğu eğitim kurumu hibrit eğitimi uygulamaya koymuştur. Kurala göre Eğitimin yüz yüze olan kısmı ağırlık olsa da %40’lık bölümünün online olarak yapılması öngörülmüştür. Böylece hibrit eğitimin temeli atılmıştır.

Hibrit sistemde yüz yüze ve online ikisi bir arada yapılması amaçlanmıştır. Günümüz koşullarında buna mecbur kalınmıştır ve eğitimin insanın özgürlüğünün bir parçası olduğu için sekteye uğramaması için böyle bir çözüm arayışına cevap oldu. Hibrit eğitimde dersler online olarak bir kısmının alarak bir kısmının yüz yüze yapılması anlamına geldiği anlamına gelmektedir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir