Hibrit Araçlarda Batarya Değişimi Ve Fiyatları

Geleceğin Otomobilleri Elektrikli

Hibrit ve elektrikli arabalar geleceğimiz demiştik. Bu sayfada zaten tüm anlattığımız hibrit ve elektrikli arabaların teknolojimiz olduğu ve geleceğimizi daha iyi şekillendireceği üzerine kurulu. Özellikle önümüzdeki ilk 50 yıl içerisinde milyonlarca sadece benzinli ve dizel yakıt motorlu araçlar piyasadan kaldırılacak. Sadece ama sadece hibrit kalmayacak evet hibrit otomobiller de son bulacak. Elektrikli otomobiller geleceğimizi yeniden şekillendirecek. Bugün 30 yaşında ve bu yaştan daha büyük olan insanlar belki bu teknolojinin gelişimini göremeyecek ama bizler ve çocuklarımız bu teknolojiyi inşa edeceğiz torunlarımız için. Ama bugünde kullanım oranı çok yüksek. 2022 yılına geldiğimizde Türkiye’de dahi elektrikli otomobil üretimi yapılıyor. Adına TOGG dediğimiz şirketimiz bugün Türkiye’nin ilk otomobillerinden bir tanesi olan elektrikli otomobili üretiyor.

Hibrit Araçlarda Batarya Değişimi Fiyatları 2022

Geçtiğimiz 5 yıl hibrit araçlarda batarya değişimi çok pahalıydı. Henüz yeni bir teknolojiydi ve yedek parça temini konusunda da ciddi problemler yaşanıyordu. Ancak artık hibrit araç üretimi yapan devasa şirketler bu sorunun önüne geçmeyi başarabildi. 2030 yılına kadar kilowatt / saat bakımından 100 dolar seviyelerine kadar gerileyeceği düşünülüyor. Bu bilgi direkt olarak KIA hibrit sayfasından alınan bir bilgidir. İkinci el piyasasında ya da yerli satıcı firmalarda çok daha uygun fiyatlara da bulmak söz konusu olabilir. Özellikle sürekli hibrit batarya satışı yapan firmaları incelemekte fayda var. Bugün KIA, Toyota gibi markalar 200 dolar civarında satış rakamı verebiliyor. Ancak henüz daha çok pahalı fiyat olduğu apaçık görünüyor. Özellikle dolar / TL kuruna baktığımız zaman bizim açımızdan hala yüksek bir rakam.

Ancak unutulmaması gereken en önemli sorun teknik servis ücreti. 200 dolar gibi bir maliyetin üzerine ekstra olarak servis ücreti eklenecek. KIA servis ücreti için 100 dolar ücret talep ediyor. Toyota ise 130 dolar civarında bir servis bedeli talep ediyor. 200 dolar + 100 – 130 dolarlık bir maliyet ile toplam maliyet 300 – 330 dolar seviyeleri görebiliyoruz.

Elektrikli  Arabalarda Batarya Değişimi Fiyatları 2022

Eletrikli arabalar hiç kuşkusuz geleceğimizin en büyük teknolojisi olacak. Uçan araba teknolojisi hayalimiz hala devam ediyor. Ama uçan arabayı benzinli hayal edebilir miyiz? Bence hayır. Bu sebeple elektrikli arabalar bence uçan arabalara giden yoldaki en büyük adım. Uçakları nasıl geliştirdiysek aslında uçan arabaları da geliştirmek söz konusu. Ancak bunun hava trafiği ve kazaları artırma olasılığı çok daha yüksek. Ayrıca zaten henüz böyle bir teknoloji tam kapsamlı geliştirilmiş değil. Buna rağmen dünyamızda elektrikli araba kullanım oranı oldukça yüksek. Türkiye’de de hiç azımsanmayacak kadar fazla elektrikli otomobil kullanımı yaygın. Ülkemizde her ne kadar elektrik faturası sorunu olsa da bu teknoloji hiçbir geri kalmışlığı dinlemez.

Elektrikli arabalarda batarya değişimi fiyatları henüz çok yüksek. İnternetten aldığımız bilgiler ışığında bu rehberi hazırlıyoruz. Aldığımız bilgilere göre 5.000 €’ya kadar maliyet söz konusu. Bugünden tam 5 yıl önce bu rakam tam iki katıydı. Servislerden aldığımız fiyatlarda 10 bin Euro gibi rakamlar konuşuluyordu. Bugün gelişen teknoloji ile fiyatlar yarı yarıya düştü. Bugünden 5 yıl sonra ise 2 bin 500 Euro ya da belki de daha düşük rakamları konuşabileceğiz. Ancak bugünkü rakamlardan Türkiye’de elektirkli araba bataryası değiştirmek hiçte kolay değil. O yüzden siz siz olun elektrikli arabanızın bataryasına iyi bakın. Neredeyse bir motor kadar önemli bir parça şu an için.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir