Hibrit Nedir ?

Hibrit Nedir ? Makalemizde Hibrit Nedir sorusuna cevap alacağız. Hibrit hangi sektörlerde karşımıza çıkmaktadır? Hibritin açılımı nedir? Ülkemizde hibrit hangi alanlarda kullanılıyor. Hibrit otomobil çalışma prensibi nedir ? Hibrit ile ilgili derlediğimiz makalemizde bütün bu sorularınıza cevap vereceğiz.

Peki Hibrit Nedir ?

Hibrit melez anlamına gelir. Bu demek değildir ki melezleştirerek farklı bir tür elde etmek. Hibrit yani kelime anlamı ile melez denmesindeki amaç farklılıklardan güç doğar mantığını ele alıyor. Örnek verelim: Siz trafiktesiniz ve sürekli dur kalk yapıyorsunuz. Altınızda hibrit bir araç var. Böyle durumlarda düşük güç sarfiyatı elde etmek için otomobil elektrik enerjisi ile çalışmakta katı yakıt tüketmemekte. Böylece şehir içi hava kirliliğinin önüne geçilmekte ve çevre dostu hibrit aracınız daha verimli bir yakıt sarfiyatı ortaya koyarak enerji tasarrufu yaratmakta.

Hibrit Hangi Sektörlerde Kullanılmakta ?

Günümüzde hibrit diyince akla hemen otomobil sektörü gelmekte. Örnekler hep otomobil alanından gelmekte. Bunun sebebi otomobillerin yıllarca çevreye verdiği zararı hibrit devrimi ile egzoz emisyonu düşük otomobiller gelerek katı yakıt ihtiyacını minimuma indirmiştir. Hemde geleceğe ışık tutarak elektrikli otomobillerin kullanılmasının zeminini oluşturmaktadır. Birçok otomobil firması ilk yarı elektrikli yarı katı yakıtlı ( hibrit ) ile yola çıkmıştır.

Hibrit her ne kadar teknolojide karşımıza çıksada artık Türkçemize yerleşmiş ve Hibrit eğitim, hibrit çalışma düzeni vs. gibi tabirlerle günlük hayatımızda farklı meslek kollarında kısa ve öz tabir için kullanılmıştır.

Hibrit ile ilgili bir çok soruya sitemizde yer verip bu konuda geniş bir yelpaze sunmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir