Site icon Hibrit.Net

Hibrit Tohum Nedir ? Hibrit Tohumdan Tohum Alınır Mı ?

Hibrit Tohum ile ilgili makalemizde hibrit tohumun ne anlama geldiğini ve tohum alınır mı ? Ata tohum ile arasındaki fark nedir anlaşılır mı ? Ne İşe yarar, kısır mıdır gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Hibrit tohum genetiği değiştirilmiş tohum demek değildir öncelikle bunu iyi kavramak gerekiyor. Her ne kadar böyle bir algı olsada ikisi birbirinden ayrılmaktadır. Üreticilerimizin hibrit tohumdan korkmamaları gerektiğini bilimsel olarak açıklamaya çalışacağız. Çoğu bilinçli üretici hibrit tohumun faydasını bilir. Hibrit yöntemiyle üretilmiş tohum nedir sorusunun cevabı: diğer adıyla F1 tohumda denilen tohum ıslahıyla yapılmaktadır. Tohum ile yapılan bu işlemde üretim için en uygun anne ve baba tohumu belirleyip hibrit yöntemle yani melezlemeyle ıslah edilmesiyle verimli tohum elde edilmesi anlamını taşıyor.

Hibrit Tohum Nedir? Hİbrit Tohum İşe Yarar? Zararlı mıdır ?

Birçok makaleyle desteklenen hibrit tohum özellikle ülkemizde kurulan Tohumculuk Endüstrisi Derneğinin 2011 tarihli Hibrit Tohum Nedir? Ne değildir? isimli makalesinde biyolojij olarak çeşitlilikten bahsetmektedir. Bu çeşitlilik iki kaynağa dayandırılmaktadır. Genetik olarak mutasyona uğratma ve doğal yöntemler kullanarak genlerin aktarımı bu çeşitliliğin temel iki öğesi olarak belirlenmiştir. Doğal yöntemlerde hepimizin yakından bildiği doğa koşullarından rüzgar veyahut böcek ve arılar yöntemin en temel elemanları olmaktadır.

Gelişen teknoloji ve insanın doğayla olan barışık yaşamı sayesinde biyolojij olarak incelenen ürünler içinde aynı türün farklı akrabaları ile çaprazlanması f1 adı verdiğimiz hibrit tohumun temelini oluşturmaktadır. Uzun uğraşlar sonucu birçok teste tabi tutulan tohumlarda yüksek verimlilik ve ürünün besin değerini koruması en önemli faktörler olarak belirlenmektedir. Bu yöntemle diğer tohuma göre hibrit tohumlar çoğaltılıp hız kalite ve verim arttırılmaktadır.

Hibrit tohumlar, daha üstün özellikli ekinler elde etmeye yarıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sunulan Tohumda Doğru Bilinen Yanlışlar belgesine göre, hibrit tohum üretilirken

Pazarlama yönünden bakıldığında aynı pazara hitap eden ürünler her ne koşulda olursa olsun besin değeri ve saklama koşullarının standardından taviz vermeyerek pazarda yerini almaktadır. Hem hızlı hem verimli hem de pazar payı hesap edilerek tohum üretilmektedir.

Hibrit Tohum ve normal tohum farkı nedir ?

Öncelikle hibrit olmayan ata tohum olarak tabir ettiğimiz doğal yollarla çiftçilerimizin emeği ile üretilen tohumlardır. Bu tohumlara standart tohumda denilmektedir. Geleneksel yöntemlerin kullanılması ile döllenen bu tohumlar her yenilenmesinde dış çevreye direnç kazanıyor. Ürünlerin taşınması ya da farklılaşma ortadan her yenilenmede ortadan kalkıyor. Hibrit tohumda ise tohum önceden biyolojik olarak dış ortama uzak mesafeye dayanıklı aynı boy ve aynı renk olacak şekilde uygun hale getirilebiliyor. Bu da en doğru anne baba seçerek çaprazlama ile meydana geliyor. Genetiği ile oynanmadan bu hali alıyor. Tekrar tohum elde ediliyor mu sorusunun cevabı olarak evet ama tekrar doğal yöntemlere dönüldüğü için yenilemede aynı özellikleri taşıyamayabiliyor. Bu nedenle hibrit tohumdan aynı verimi bekliyorsak yeni tohumlar ile yola devam etmemiz gerekiyor.

Exit mobile version